Unsere Stadt

Nasze Miasto

Data założenia XII wiek
Prawa miejskie 1765
Powierzchnia 197,23 km2
Wysokość 5 m n.p.m.
Liczba ludności 41 516
Gęstość zaludnienia 211 os./km2

Świnoujście (niem. Swinemünde)

miasto na prawach powiatu, uzdrowisko w północno-zachodnim krańcu Polski, w woj. zachodniopomorskim z portem morskim i kąpieliskiem morskim, położone nad Świną i Morzem Bałtyckim, jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) małych, niezamieszkanych wysepkach. Granice Świnoujścia obejmują powierzchnię 197,23 km2 (2. miejsce w województwie i 8. w kraju), z czego 91,23 km² to powierzchnia lądowa, a 106 km2 to powierzchnia wód, w tym Zalewu Szczecińskiego.

Przyroda

Polską część wyspy Uznam porasta w większości Świdny Las, mieszany z przewagą sosny, rozciąga się od południowo-wschodniego krańca wyspy nad Zalewem Szczecińskim (rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie), po zachodnie osiedla miasta i drogę krajową nr 93 na wschodzie oraz granicę polsko-niemiecką na zachodzie. Brzegiem lasu a ulicą Wojska Polskiego biegnie ścieżka rowerowa prowadząca od centrum miasta do granicy państwowej. Obok ścieżki, u zbiegu ulic Wojska Polskiego i 11 Listopada znajduje się stacja kolejowa Świnoujście Centrum.

Uzdrowisko

W uzdrowisku prowadzone jest leczenie w następujących kierunkach: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, otyłość, choroby endokrynologiczne, osteoporoza, choroby skóry. Na terenie Świnoujścia znajduje się 15 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego: 2 szpitale uzdrowiskowe, 11 sanatoria uzdrowiskowe, 1 zakład przyrodoleczniczy, 1 przychodnia uzdrowiskowa.

Na terenie uzdrowiska znajdują się udokumentowane następujące naturalne surowce lecznicze: złoża wód leczniczych (woda chlorkowo-sodowa, jodkowa, żelazista) z ujęć "Jantar" oraz "Teresa", złoże borowinowe "Płachcin". W 1824 Świnoujście zostało ogłoszone kąpieliskiem morskim. W 1897 zostały odkryte na terenie miasta źródła leczniczej solanki, wówczas zbudowane tutaj zostały odpowiednie urządzenia przyrodolecznicze.

Turystyka

W Świnoujściu funkcjonują całoroczne punkty informacji turystycznej, jeden z nich znajduję się na Wybrzeżu Władysława IV (przy miejskiej przeprawie promowej), drugi zaś przy byłym przejściu granicznym Świnoujście - Ahlbeck. Sezonowy punkt informacji turystycznej działa przy marinie żeglarskiej. Planowana jest organizacja szlaku wodnego Berlin - Szczecin - Bałtyk.

Jedną z atrakcji Świnoujścia jest plaża, która ciągnie się na przestrzeni 10 kilometrów. Co roku plaża poszerza się wskutek cofania się morza i dzięki temu zjawisku świnoujskie kąpielisko jest płytkie. Nad Zatoką Pomorską wyznaczono letnie kąpielisko morskie Świnoujście-Uznam. Latem wody Bałtyku w rejonie Świnoujścia są najcieplejsze na polskim wybrzeżu.Od dawna Świnoujście należy do najpiękniejszych miast polskiego wybrzeża. Nic w tym dziwnego, bowiem położone na kilkudziesięciu wyspach miasto kusi wspaniałymi krajobrazami i niepowtarzalnym klimatem. Każdy, kto raz tu przyjechał, chętnie wraca.
Wybierając się do Świnoujścia warto zadbać o odpowiednie noclegi tak, by czerpać ze wszelkich wspaniałości tego miasta. Doskonałą, jeśli nie najlepszą alternatywą dla nie zawsze wygodnych hoteli czy pensjonatów są komfortowe apartamenty nad morzem. Położone w doskonałej lokalizacji, niezwykle komfortowe i przytulne apartamenty nad morzem są idealną propozycją dla tych, którzy cenią sobie klasę, wygodę, jak również poczucie prywatności.
0048 91 32 74 994
biuro@baltihome.pl
ul. Uzdrowiskowa 11/3
Świnoujście, Polska
Lodowka
Plac zabaw dla dzieci
Pralka
Strzeżona plaża
Telewizor
Prysznic
Kuchnia
Parking
Wi-Fi
ON